Co si připravit na patchwork a jak postupovat?

Co si připravit na patchwork a jak postupovat?

Než se podíváme na veškeré vybavení, které budete potřebovat pro svou první tvorbu výrobku za pomocí patchworku, tak si nejdřív řekneme, co to vlastně je. Patchwork je specifická technika šití, kde se sešívají dohromady malé, různě velké a různě barevné kusy látek tak, aby vytvořily požadovaný geometrický tvar. Co musíte udělat, než začnete skutečně šít a co si na to připravit?
materiál na patchwork
Předtím, než začnete tvořit cokoliv za pomoci patchworku, tak potřebujete:
·         zvolit si, co budete vyrábět
·         připravit si látku, ideálně 100% bavlnu s barvou a vzory, které k sobě budou ladit
·         speciální pomůcky – řezací podložka, patchworkové pravítko a kulatý řezák, ale lze použít také obyčejné nůžky, pravítko a tužku
·         šicí stroj a žehličku – bez toho se skutečně neobejdete
Jak vidíte, zas tolik toho nepotřebujete. Pokud nechcete ihned na začátku hodně investovat, tak vám skutečně postačí jen nůžky, pravítko, tužka a kusy látek, které vám zbyly z předešlých šití.
Důležité je, abyste si vybrali látky se vzory, které k sobě opravdu půjdou. Nejlepší je vybrat si jednu oblíbenou barvu a vzor a k němu přidávat další a další kusy látek.
legrační patchwork

Základ celého postupu

Výrobní technika u patchworku skutečně není vůbec složitá. Základem je připravit si stejně velké čtverce, které je dobré si před sebe naskládat a proházet je tak, aby se na ně hezky dívalo. Poté se dostanete k šicímu stroji a sešijete čtverce tak, že je položíte lícem na sebe a sešijete dohromady. Důležitá je zde samozřejmě společná hrana, kterou lze zajistit špendlíky. Po tom, co je vše sešito, tak přijde na řadu žehlení, kde je dobré švy rozžehlit, i když mnoho lidí říká něco jiného. Po rozžehlení bude ovšem výrobek více plochý šití pro vás bude mnohem příjemnější a jednodušší.

Poté přijde na řadu opět stříhání, kdy se začistí hrany. Jednotlivé a začištěné řady, které vznikly během prvního šití se k sobě přišpendlí podle plánku výrobku, který vytváříte a tentokrát se již sešije dohromady vše. Potom se znovu rozžehlí švy a máte hotovo.

Až se rozhodnete pro konkrétní výrobek, ať to bude deka, polštář, nebo cokoliv jiného, tak doporučuji se podívat na návody přesně ke konkrétnímu výrobku a vytvořit si plánek, podle kterého budete postupovat a vždy se na něj podíváte, když budete potřebovat. Přeji hodně štěstí s prvním kreativním tvořením.

You may also like

Co víme o moderní gymnastice

Co víme o moderní gymnastice

Její prapůvodní sesterská odnož se od ní výrazně liší. Zatímco sportovní gymnastky cvičí na základním nářadí, jímž jsou bradla nebo...

Není nad to, odpočinout si v lázních!

Není nad to, odpočinout si v lázních!

Jestli si myslíte, že lázně a lázeňské procedury jsou jen pro důchodce a lidi, kteří mají nějaké nemoci, hodně se...

Křečík versus křeček

Křečík versus křeček

Ano i my dospělí občas zatoužíme po nějakém tom zvířátku, není na tom přece nic špatného. Pokud se však nechceme...

Holé zdi v našich domovech nechceme! Nejen DIY nápady na to, jak si vyzdobit interiér…

Holé zdi v našich domovech nechceme! Nejen DIY nápady na to, jak si vyzdobit interiér…

Není nic, co by vyvolávalo pocity chladu a odtažitosti tak, jako prázdné, holé zdi. Nejdříve si řeknete, že se s...

Back to Top